Nasze części dobra jakość w dobrej cenie

Szanowny gościu możesz zalogować się lub założyć konto.
Twój koszyk jest pusty!

SZUKASZ CZĘŚCI ?

Wybierz pojazd

Auto Części

4NA4

Słowik, ul. Markowizna 62

26-052 Nowiny

Kom. +48 536 267 958

E-mail: sklep@4-auto.pl


Ostatni artykuł

Motoryzayjcny sklep internetowy!

Motoryzacyjny sklep internetowy 4-auto.pl zajmuje się sprzedażą części i akcesoriów samochodowych. U nas możesz kupić wszytsko do swojego auta. Jeśli nie ...

Czytaj więcej

Najtrudniej jest dobrać olej, jeśli nie wiemy jaki stosował poprzedni jego właściciel. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zapamiętać jaki olej silnikowy sami użyliśmy? Oto kilka porad.

...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo zmienić koło w samochodzie?
Zdarza się to każdemu. Słyszysz dziwny hałas, zatrzymujesz się na poboczu, w dozwolonym miejscu, na parkingu czy chodniku. Wysiadasz z auta i co wi...

Czytaj więcej

Jaki olej do twojego samochodu?

Najtrudniej jest dobrać olej, jeśli nie wiemy jaki stosował poprzedni jego właściciel. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak zapamiętać jaki olej silnikowy sami użyliśmy? Oto kilka porad.

Wymiana oleju silnikowego jest niezbędna w każdym aucie, powinna być ona  regularna. Producenci zalecają wymianę średnio co 10 000 - 15 000 km. Wymianę może dokonać autoryzowany serwis albo warsztat mechaniczny. Najczęściej zakupienie oleju samodzielnie wiąże się z niższymi kosztami, niż tego zakupionego na serwisie. Dokonując wyboru oleju silnikowego należy zwrócić uwagę na dwa najważniejsze jego parametry, tj. lepkość oraz prezentowaną przez olej klasę jakości. Bardzo często jest tak, że do jednego modelu auta proponowanych jest kilka olejów silnikowych, które charakteryzują się zupełnie odmiennymi parametrami.

Kupując olej silnikowy powinniśmy zwrócić uwagę na jego oznaczenie, tj. bazę. Olej może być oznakowany jako syntetyczny, półsyntetyczny oraz mineralny. Jego typ uzależniony jest od tzw. bazy olejowej, jakiej użył jego producent. Bazy do olejów syntetycznych powstają w wyniku syntezy chemicznej i są odporniejsze na starzenie się, a także znakomicie znoszą wysokie temperatury. Oleje mineralne z kolei, powstają w wyniku rafinacji ropy naftowej, są najczęściej gęstsze i mają niestety gorsze i mniej stabilne parametry niż oleje syntetyczne i półsyntetyczne.

Jeśli samochód ma spory przebieg, to nie można wymieniać oleju na lepszy, niż ten, który dotychczas był stosowany. Jeśli wcześniej używaliśmy oleju półsyntetycznego to nie możemy teraz zastosować oleju syntetycznego, ale możemy użyć mineralnego. Lepszy środek smarny może być nawet zgodny z zaleceniami producenta, ale w takiej sytuacji nie będzie on wskazany. Olej o wyższych parametrach jakości i lepkości może w konsekwencji doprowadzić w silniku do wymycia nagarów, a to z kolei grozi rozszczelnieniem w układzie smarowania oraz pogorszeniem kompresji silnika.

Poniższa tabela wyjaśnia co oznaczają symbole na etykiecie, pozwoli to rozróżnić z jakim rodzajem oleju mamy do czynienia.

 

Rodzaj oleju  Oznaczenie
Olej mineralny 15w40,15w50
Olej pólsyntetyczny 10w40
Olej syntetyczny 0w30,0w40,5w30,5w50,10w60

 

Większość producentów olei silnikowych na swoich stronach internetowych pozwala na profesjonalny dobór oleju do danej marki i modelu samochodu. Z takiej strony możemy dowiedzieć się również ile oleju należy wlać do silnika. Najprostszym sposobem zapamiętania jaki olej mamy w silniku jest :

  • pozostawienie bańki po oleju
  • pozostawienie etykiety
  • przymocowanie fiszki olejowej u boku silnika np. rura od obudowy filtra powietrza

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli wyjaśnić jak należy rozróżnić rodzaj oleju silnikowego. W następnym artykule wyjaśnię specyfikację olejów silnikowych.

Copyright © 2014 4-Auto

Realizacja - Exentis